„Školky… máme. Parcely… máme. Fajn lidi… máme. Tak přijďte!“
Každý den napsat jednu pozitivní zprávu z Jesenicka a vydržet to 365 dní - tak zněl plán Kamila Kavky na rok 2018. Lidé ale chtějí pořád číst, co dobrého se v sousedství stalo. Pokračuje tak dál.
Hned jak se v devětadevadesátém roce vrátil z vojny, odjel Kamil Kavka z rodného Jeseníku do Prahy, kde začal pracovat. Do Jeseníku si pak na tři roky odskočil rozjet call centrum a v roce 2014 se sem rozhodl vrátit natrvalo. Společně s manželkou, původem z Javorníku, která za ním přišla do Prahy.
„Když jsem se přistěhoval zpátky, viděl jsem, jak se Jesenicko za těch patnáct let posunulo k lepšímu. Jen místní to neviděli a měli pořád stejné názory jako v roce 1999.“
Kamil se rozhodl ukázat ostatním, že to tu není tak hrozné. Na Nový rok 2018 proto založil facebookový profil positivJE s myšlenkou, že sem dá každý den jednu pozitivní zprávu z Jesenicka. Původně to plánoval vydržet rok, ale už v březnu se prý ukázalo, že lidé mají hlad po pozitivním čtení ze svého okolí. A ten hlad trvá, a to nejen na Jesenicku.
Trápí nás věková a vzdělanostní struktura, ale víme o sobě
Podle Kamila má Jesenicko spoustu neduhů: je tu nejvyšší věkový průměr v republice, špatná dostupnost zdravotní péče a ani vzdělanostní struktura to zrovna nestrhne. Potvrzuje to i Index prosperity regionů – co se týče stáří obyvatel, skončil Jeseník až na 199. místě ze 206 obcí s rozšířenou působností. Naděje dožití je téměř stejně nízká (194. místo), nové byty tu přibývají pomalu (195. místo), nezaměstnanost se drží na 5 % (179. místo) a podíl lidí bez vzdělání je vyšší než v mnoha jiných regionech (178. místo). Přesto si Jeseník v celkovém hodnocení nevede úplně špatně – obsadil 124. příčku.
„Funguje tady ale komunitní duch. Jsme malý region obklopený horami a všichni se tu tak trochu známe, takže když někdo dělá něco zajímavého, poměrně rychle se to rozšíří.“
Každodenní pozitivní zprávy o dění v obcích, školách, firmách nebo zdravotnictví Kamil posléze přesunul i na samostatný web a s denní frekvencí pokračuje v psaní dodnes. I když je to pořád one man show, která si na sebe zatím tak docela nevydělá, a i když si příběhy a informace musí shánět sám.
„Marketing a sebepropagace jsou na Jesenicku pořád trochu Popelka, jen výjimečně se stane, že mě někdo s tipem na dobrou zprávu kontaktuje sám. Přitom průběžně všem školám, obcím, podnikatelům nabízím, že o nich napíšu. Úplně nejvíc táhnou lidské příběhy – o sportovcích, podnikatelích, úspěšných studentech apod. Píšu jak o lidech, kteří na Jesenicku zůstali, tak o těch, kteří odešli, nebo kteří se sem naopak přistěhovali.“
Nechoďte pryč
Po osmi letech má facebookový profil positivJE dosah přes dvacet tisíc oslovených měsíčně a web positivJE navštíví měsíčně 45 až 50 tisíc unikátních uživatelů. „Chci přispět hlavně k tomu, aby se zpomalilo vylidňování Jesenicka a aby tu mladí viděli perspektivu a vraceli se sem nebo neodcházeli. Zhruba 80 % lidí je navíc veřejně nečinných, takže bych je chtěl zapojit. Vymýšlím výzvy pro lidi, o kterých jsem na positivJE psal, aby třeba přijeli na svou střední nebo základní školu udělat přednášku a ukázali žákům, jak se to ve světě dělá. Nebo když některý kuchař z Jesenicka pracuje v nějaké dobré restauraci v Praze, aby přijel na svou základku a uvařil s paní kuchařkou klidně rajskou. Sám od sebe by to pravděpodobně neudělal, ale když mu nabídnu tuhle zkratku na školu, tak ho aktivizuju.“
Kamil zároveň dostal nabídku pracovat jako regionální scout Inovačního centra Olomouckého kraje, což považuje za skvělé. Může pro region dělat další věci, na které by jako jednotlivec neměl zdroje. Třeba pořádat workshopy na místních středních školách na podporu podnikavosti nebo pomáhat zdejším malým a středním podnikům s digitální transformací. Jednou ročně také pořádá konferenci, kde se snaží propojovat starosty a zastupitele, ředitele škol a významné zaměstnavatele z Jesenicka.
„Jen když spolu budou všichni mluvit, můžou region doopravdy posunout. Každý jeden sám tolik nezmůže. Je důležité, aby starosta jako zřizovatel školy od firem slyšel, že její absolventi například nezvládají technologie, protože s tím může začít něco dělat. Nebo naopak aby si střední škola mohla říct o větší aktivitu zaměstnavatelů. Je potřeba, aby o sobě tito aktivní lídři věděli, pak se jim budou lépe shánět peníze, vymýšlet společné cíle nebo plánovat další aktivity.“
Dlouho ho trápilo, že na jeho akce dorazí jen asi třetina starostů, ředitelů škol a podnikatelů, které by tam chtěl mít. Nakonec se s tím ale naučil žít. Daří se mu přilákat i lidi zpět do regionu?
„Rozhodně region nasvěcuju. Ozývají se mi lidé, že zvažují návrat domů nebo dokonce ani nejsou z Jesenicka, ale čtou můj web a uvažují, že by se sem nastěhovali. A mají spoustu otázek: jak je to tu s volnými pozemky a jak jsme na tom s místy ve školkách. Mimochodem v Jeseníku a Vápenné máme základní montessori školu a pro některé lidi je právě tohle dobrý důvod, aby se sem přestěhovali. Pomohl i covid, kdy řada lidí zjistila, že nutně nemusí pracovat jen v Praze.“



Region na stříbrném podnosu
Pro potenciální sousedy plánuje Kamil s několika přáteli vytvořit platformu s informacemi, které jim rozhodování ulehčí. Například v jakých vesnicích jsou na prodej parcely nebo byty k pronájmu, kontakty na školky, školy, lékaře i zaměstnavatele apod.
„A až se přistěhují, vezmeme je na kafe a představíme jim důležité lidi v regionu. Výhodou příchozích z velkých měst je i to, že jim je jedno, jestli jdou do Jeseníku nebo do vedlejší vesnice, mají jiná měřítka. Mohou tak osídlit vylidňující se mikroregiony a navíc jde většinou o nejaktivnější obyvatele, kteří hned začnou pro komunitu něco dělat.“
Kamil dlouho přemýšlel, jak spustit web positivJE v ostatních regionech, které trpí vylidňováním a které jsou podle něj kromě Prahy, Brna a krajských měst prakticky všechny. Původně chtěl udělat positivJE ve stejné formě pro všechny okresy, ale uvědomil si, že by těžko našel 75 stejných nadšenců. Nakonec využil svého know-how a postavit web positivCZ rozdělený na jednotlivé okresy.
„Dáváme tu prostor lokálním inspirátorům, které představujeme v krátkých rozhovorech. Pokud se mi podaří přimět 10 % oslovených respondentů k rozhovoru, budu šťastný. Zároveň každý, koho vyzpovídáme, dostane automaticky výzvu, aby jako dobrovolník zajel na svou základku nebo střední školu. Většina ryze regionálních médií už zkrachovala a celorepubliková nejdou tolik do lokální hloubky, takže pokud by regiony, v mém pojetí okresy, přijaly positivCZ za svůj informační kanál, bude se to pak všechno nabalovat jako sněhová koule. Lidé v regionech milují číst o svých sousedech a známých.“
Kamil Kavka byl hostem našich několika debat, které si postupně můžete pustit v našem podcastu Přes plot. Třeba v čerstvé epizodě, v níž diskutuje s primátorem města Jihlava Petrem Ryškou. Přejeme inspirativní poslech!
Holky ze Spořky doporučují
🎧 Spořka letos slaví 200 let. To už víte. Ale tušíte, jak to s tím spořením na našem území začalo? Pusťte si speciální minisérii oblíbeného podcastu Přepište dějiny!
💪💡🎓 Do programu Silnější hybatelé ale hledáme právě vás, kdo něco děláte. Hlaste se do 31. července. Pokud jste z Olomoucka, Prahy, Plzeňska nebo Osoblažska (a Krnovska nebo Bruntálska). S Nadací Via se moc těšíme.