Regiony. A koho to zajímá?
Jak dobře známe Česko? Co víme o místech pár desítek až stovek kilometrů vzdálených od místa, kde žijeme? A proč by nás to zajímat mělo?
Místo, kde žijeme. V klidu se usaďte, zavřete třeba i oči a poctivě si odpovězte na pár otázek. Žijete tam, kde bydlíte? Znáte lidi, podniky, využíváte služby ve svém blízkém okolí? Co víte o místech o kus dál? Co opravdu víte o jiných regionech?
Žijeme v době technologií, které přinášejí příležitosti. Mnozí z nás mohou už teď pracovat odkudkoli. Kvůli práci už nemusíme žít tam, kde nechceme. O to více je na nás, jak naše okolí bude vypadat a fungovat. Jen na nás je také ochota naslouchat, umět vystoupit ze své sociální bubliny a přispívat k bourání předsudků.
„Pojďme destigmatizovat regiony, všude je něco pozitivního, inspirativního a přenositelného!” Tomáš Jindříšek, DFMG
Třeba Zlín už dávno nedefinuje dávno mrtvý Tomáš Baťa. Dnes je silným technologickým centrem, každý rok se tu koná největší světová filmová přehlídka pro děti a mládež... V Praze sice je velký výběr škol, ale počet potenciálních zájemců o studium na nich je výrazně větší. Praha tak aspiruje na vyloučenou lokalitu, protože v žebříčku dostupnosti škol zaujímá nejhorší místo v republice.
Možná jste to věděli, možná vás to překvapuje. Svou zásadní roli v utváření obrazu o naši zemi hraje (nejen) podle Davida Klimeše komunikační infrastruktura – od osobních setkávání, facebookových a whatsappových skupin, přes regionální média k těm celostátním.
„Často chybí platforma, jakým způsobem se o dění v lokalitě bavit o tom, co bychom mohli zlepšit. Přitom bez kvalitních lokálních nezávislých médií nebude komunita prosperovat.” David Klimeš, Nadační fond nezávislé žurnalistky
Nesmírně důležitý pro reálný obraz dění vnímá David Klimeš Index prosperity regionů. Podle Davida právě tento Index velmi dobře rozbíjí stereotypy, které se k regionům váží. To nás těší, protože za tímto projektem spolu s agenturou DFMG Tomáše Jindříška stojí právě Spořka. I nám přišlo podstatné ukázat, kde jsou místa, která mohou inspirovat ta ostatní ke změně. A zároveň nezakrývat problémy. Zatímco Index rozkrývá v kontextu (dostupná) data, na webu Silnější regiony, jehož je součástí, postupně najdete inspirativní příběhy úspěchů i nárazů do zdi, doporučení, manuály, tipy...
Protože regiony by měly zajímat každého z nás. Každý z nás v nějakém žije. Soubor regionů (a je úplně jedno, zda je administrativní jednotkou městská část, obec nebo kraj) tvoří naši zemi. Ta vzkvétat bez našeho společného zájmu o ni nebude.
Silnější sousedství
Ve Spořce jsou pro nás tyto otázky důležité. Dokonce se můžeme prsit tím, že už mnoho let, protože jsme se po většinu doby své existence snažili být dobrými sousedy. V moderní době se na rozvoj regionů zdola, tedy podporou místních aktivních lidí, zaměřujeme v našem portfoliu Silnější sousedství. Naším cílem je posílení angažovanosti Čechů, pošťuchování jejich zájmu o své okolí. Pomoc rozvíjet potenciál místních, ať už jsou to jednotlivci, dobročinné organizace, podnikatelé nebo instituce. Ve Spořce prostě věříme v tzv. resilienci komunit.
„Resilience komunit označuje proces, kapacitu. To, nakolik se nám daří zvládat krátkodobé otřesy a reagovat na dlouhodobé změny, aniž bychom ztratili identitu.“ Ivana Štefková, hybatelka. Celý text najdete na Ivana píše.
„Každý, kdo tu [v regionu] zůstává, má obrovskou odvahu. Musíme být soběstační a životaschopní a musíme držet při sobě, jedině tak se může region udržet.“ Marie Horáková, hybatelka
„I Have a Dream…“
Co konkrétně můžeme společně udělat pro to, aby se nám dobře žilo v kterémkoli místě naší země? Na začátku je dobré mít vizi, odvahu a taky plán (nebo někoho, kdo umí naše sny „přepsat“ do tzv. to do listu). A klidně se odvážností, velikostí a dopadem může dotýkat té Martina Luthera. Co dotýkat, má se jí rovnat, přesáhnout ji!
„Mojí vizí jsou regiony, kde se opravdu žije, kde se tvoří, kde jsou lidé rádi, kde se znají. Ideálně se tam i pěstuje zelenina, ovoce a to všechno se tam i zpracovává. Úplně nejkrásnější představou pro mě je, že je tam i jídelna, v níž se vaří z toho, co se v místě vypěstuje. Lidé se tam dobře znají, je tam i obchůdek, pekárna…“ Stáňa Šálková, Živý spolek
Máte taky někdo takové představy? Vize Stáni se nedá uskutečnit lusknutím prstu nebo díky podpoře jednoho grantu. Je potřeba postupné, neutuchající a trpělivé proměny.
„Klíčové je, aby se lidé poznali. Čím více lidí ve svém sousedství znáte křestním jménem, čím častěji se potkáváte, tím nižší je kriminalita – a to je podpora vědci ověřenými daty pro vaši aktivitu.“ Stáňa Šálková, Živý spolek
Vaši sousedskou aktivitu velmi rádi nakopneme v programu Dokážeme víc. Realizujeme jej s Nadací Via, kromě finanční injekce tak získáváte i přístup k téměř třicetiletému know how Nadace Via formou konzultací a seminářů. A hlavně se potkáte na síťovacích setkáních s lidmi, kteří řeší velmi podobné problémy jako vy. Poznatek, že na to nejste sami, je k nezaplacení.
Ale zpátky k regionům
Témat, která lze v nich řešit, je mnoho. Například cestování. Z údajů Českého statického úřadu o cestování Čechů v minulém roce se nedozvíme, proč své dovolené trávíme tam, kde je trávíme. Jisté ale je, že zájem o cestování po vlastní zemi klesá. Meziročně v průměru o 6,1 % u delších cest, o 22,3 % u těch kratších. O některé regiony však padá zájem o výrazně vyšší procenta – například do Moravskoslezského kraje se loni vydalo na delší cestu o 45,8 % Čechů, zájem o krátkou návštěvu poklesl dokonce o 48,5 %.
To je ale jen malý střípek toho, co zaznělo na stejnojmenné debatě Regiony. A koho to zajímá? Jejími hosty byli zde citovaní: Tomáš Jindříšek, Stáňa Šálková a David Klimeš. Záznam debaty, která byla součástí výročního setkání absolventů a příznivců našeho programu Silnější hybatelé si můžete pustit na YouTube, nebo také jako podcast. Přejeme vám inspirativní poslech!
Hosty debaty byli Tomáš Jindříšek z agentury DFMG, jež stojí za Indexem prosperity regionů. Stáňa Šálková, kterou z našeho podcastu už znáte. Působí v halounském Živém spolku. A do třetice naše pozvání přijal David Klimeš, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který nově podporuje rozvoj regionální žurnalistiky.
Holky ze Spořky doporučují
📖 Co jsou Mediální pouště? Krátký článek k regionální žurnalistice najdete i ve čtvrtletníku A-CSR.
💰 Do 8. 8. přijímáme v grantu Dokážeme víc vaše nápady, jak spolu se sousedy proměnit své okolí k lepšímu.
💗Nestihli jste Dražbu dobrých skutků? Stále máte šanci! Vyberte si svou srdcovku a pošlete ji finanční podporu na webu Znesnáze21.