Blýská se nám na lepší časy?
Sonda do života obcí, půl roku po volbách do zastupitelstev. Co jsme viděli na cestách za finalisty tzv. velkých grantů Dokážeme víc, pro vás shrnuje Andrea Studihradová.
Jsem seniorka. S pár věcmi v domácnosti už potřebuju pomoct, proto jsem se přestěhovala do domova, kde mám potřebné služby k dispozici. Chodila bych na procházky a třeba s něčím v okolí pomáhala. Není kam. Bydlím docela v centru obce, kolem nás je park. Ale tím parkem všichni jen spěchají na vlak... Vím to, koukám z okna, protože v tom parku bych si neměla kam sednout a stát už zas tak dlouho nevydržím...
Dáma z domova se službami pro seniory je smyšlená. Pocity ne. Osamění, pocit neužitečnosti, téměř žádná příležitost k potkání nových lidí, minimum možností setkávat se známými na hezkém místě v dochozí vzdálenosti. S řešením některých by mohla pomoci úprava veřejného prostoru.
V parku, na který dáma smutně kouká, by mohla vzniknout třeba komunitní zahrada, naučná stezka, přibyly by lavičky, pergola, ohniště... Nebo něco úplně jiného, co by si místní přáli. Mohlo by tady zkrátka vzniknout místo pro setkávání těch, kdo v okolí žijí. Aby měli kam chodit nejen senioři, ale také rodiny z bytovek, děti ze školky a škol. Aby se mohli potkávat, poznávat, společně si to místo opečovávat a vychutnávat. Vznik takových míst podporuje náš program Dokážeme víc, na kterém spolupracujeme s Nadací Via.
Mluvit spolu
Letos jsme v programu přidali možnost požádat si až o půl milionu korun. Přišlo nám 39 přihlášek, mnohé z nich velmi kvalitní. V prvním kole vybrala komise 10 finalistů, ty jsme navštívili. Chtěli jsme zažít, jak spolu komunikují lidé, kteří stojí za přihláškou. Zajímalo nás, jak v reálu vypadá místo, které chtějí přetvořit ve společný prostor. V místo setkávání.
Desetkrát jsme potkali partu lidí, kteří sršeli energií. Zástupci rozličných spolků, místních iniciativ, členové zastupitelstva. Jiskry v očích, hrdost na vzájemnou spolupráci a důvěra, že společně dokáží víc. Většinou se v tak široké spolupráci potkávají poprvé. Do naší grantové výzvy vesměs spolupracovali v modelu jeden na jednoho (spolek A se spolkem B, spolek s obcí apod.).
Teď nám hrdě ukazovali obecní pozemek, o kterém nepochybují, že ho společně přemění tak, aby většině v obci dělal radost a měli z něj užitek. Částečně i díky naší výzvě (podmínkám grantu) uvažují od počátku, jak co nejefektivněji využít místní zdroje. Ostatně, náš příspěvek není sice malý, ale všechno rozhodně nepokryje. Desetkrát jsme se nakazili jejich energií. Desetkrát jsme je chtěli podpořit.
Na cestách za žadateli jsme se také zajímali, kdo se k nim nově stěhuje, odkud přichází, kolik jich je a jak dlouho na nich ulpívá nálepka náplavy. Některé z obcí čeká v brzké době v důsledku nové výstavby navýšení počtu obyvatel až o celou třetinu. Ocenili jsme, že s tím už teď počítají. Někde nám se smíchem potvrzovali, že náplavami jsou oni, přistěhovali se tak před pěti až deseti lety. Možná právě ten jejich nový pohled na místo, nové potřeby, stojí za pozitivním úsilím obec měnit. Z dobře fungující infrastruktury ve společný prostor. Někde zůstaly náplavy náplavami i po třiceti letech...
Šance na změnu?
Ve všech deseti obcích mají nové vedení. Někdy se lidé v zastupitelstvu proměnili výrazně, jindy se jim po letech (a třeba až ve třetích vyhraných volbách) podařilo o jedno křeslo vystoupit z opozice.
Desetkrát jsme zažili ochotu spolupracovat s opozicí, s těmi, kdo vedli obec dříve. Někdy třeba i navzdory negativním zážitkům, výsměchům a házeným klackům pod nohy. (U některých příběhů nám zamrzaly na rtech úsměvy.) První hlasování byla někde těsná. Postupně si noví získávají důvěru opozice - protože nevyčítají, vysvětlují, komunikují. Některá hlasování tak už nezrcadlí poměr vedení vs. opozice, ale dávají naději společným zájmům.
A to je dobrá zpráva. I kdyby jen pro těch deset míst, která jsme navštívili, a těch dalších téměř třicet, z nichž k nám přišly do programu Dokážeme víc přihlášky. I tento malý vzorek napříč republikou (dobře, zejména napříč Moravou a Slezskem, protože z Čech nám přišlo přihlášek výrazně méně – a my netušíme proč) dává nám všem naději, že ochota občansky se angažovat se v Česku zvyšuje.
Pár čísel
Program Dokážeme víc vznikl ke 30. výročí listopadové revoluce. Ve Spořce jsme tenkrát nechtěli podpořit jen další event, další jednorázovou oslavu. Rozhodli jsme se lidem připomenout, že svoboda není samozřejmost. Že se o ni každý z nás musí starat. Být aktivní a zajímat se o místo, kde žije. Od roku 2019 tak postupně vytváříme paletu programů a nástrojů, které občany k péči o svobodu ponoukají.
V roce 2022 jsme podpořili 37 projektů v celkové výši 2,3 mil. Kč. Do každého z projektů se průměrně aktivně zapojilo 45 lidí. Na akci dorazilo zhruba 140 sousedů a společně pro projekt dobrovolnicky odpracovali více než 51 dnů. To je 1 665 aktivních lidí, kteří zaujali dalších více než pět tisíc sousedů a společně odpracovali ve prospěch místa, kde žijí téměř dva tisíce dní. Za pouhý rok! (A pouze v té základní úrovni našeho grantového programu.)
Loni jsme se také grantistů Dokážeme víc (kteří od roku 2019 už své projekty dokončili) ptali, jak se realizace podpořeného projektu podepsala do společného života. 100 % respondentů uvedlo, že se oproti předchozímu stavu v komunitě i po úspěšném dokončení projektu realizuje více veřejně prospěšných akcí. A to více akcí, při kterých společně pečují o veřejný prostor (60 %), zeleň a krajinu (60 %) a sousedských nebo společenských akcí (75 % respondentů).
Bezmála 60 % respondentů uvádí, že se díky jejich projektu i po jeho skončení nadále upevňují a zlepšují vztahy mezi generacemi. Při hodnocení zapojení do rozhodovacích procesů celých 25 % respondentů uvedlo, že oni sami, nebo lidé z jejich komunity kandidují v podzimních komunálních volbách, což je velmi vysoké číslo s ohledem na to, že se jedná v podstatě o nejvyšší možnou míru zapojení do občanského života.
Konec napínání aneb šestice podpořených obcí
Příští skoro dva roky budeme sledovat, jak se bude dařit tvorba místa pro setkávání v Boskovicích, Dašicích, Jablůnce, Starém Městě (u Uherského Hradiště), Trboušanech a Vřesině (u Ostravy). Moc se na ně spolu s Nadací Via těšíme.
Zvolili si cestu, která není jednoduchá. Zastupitelé obcí mohli spolu s architektem vymyslet, co v obci udělají a obejít se bez našeho programu. Sáhli však po šanci udělat to jinak – nechat se inspirovat, nechat si poradit, učit se naslouchat veřejnosti a naučit se veřejnost do rozhodování i společné tvorby zapojit.
Příliš teorie? Neumíte si to představit? Poslechněte si epizodu našeho podcastu Přes plot, v níž Jarka Sedláková mluví o tom, jak si tímto procesem před lety prošel jejich jihočeský Strmilov.
Na desítkách dalších míst si musí poradit bez průvodcování, ale s naším finančním příspěvkem do 100 tisíc Kč a s podporou expertů Nadace Via v zádech. Aktuality vám přineseme v našem newsletteru, nebo je sledujte na webu Dokážeme víc.
Holky ze Spořky doporučují
🗺️ Pro mladé, kteří mají nápad, jak zlepšit svět, je tady Social Impact Award. Přihlášky do 20. 5.
💪 Hýbete světem kolem sebe i vy? Ozvěte se nám. Podpůrný program Silnější hybatelé začíná už v září.
👐 Nadace OSF přijímá do 25. 5. přihlášky do programu Stronger Roots. O grant mohou žádat organizace jednotlivě i jako sítě.
🗞️ Kdo získal Novinářskou cenu za rok 2022? Podívejte se.
🏫 Rezonuje s vámi dění ohledně letošních přijímacích zkoušek? Podpořte organizaci Aperio, která nabízí linku pro mámy a táty.
🌲Nadace Partnerství vypisuje granty pro krajinu. Pomohou s proměnou vašeho okolí. Vrací zeleň, vodu a stín tam, kde chybí.
Chcete nás potkat?
🗓️ Každé poslední pondělí v měsíci od 13 do 15 nás můžete potkat v George Caffe na Budějovické. Jak nás poznáte? Hledejte úsměvy.
Poznámka pod čarou
Silnější hybatelé. Dokážeme víc. Místo, kde žijeme. Den jinak. Jste silnější, než si myslíte. Ať se daří. Dobrodějky. Názvy, claimy a taky běžně používaná úsloví. Unikátnost je spíše v obsahu než v názvu. My jsme si pro označení našich příběhů vybrali slovo dobro.dějky. Děje se v nich tolik dobra. Zároveň jsme (zatím?) ryze dámský tým. Můžeme se tak označit za dobrodějky. Protože ovlivňujeme, aby se dobro dělo. A taky jsme měly pocit, že na LinkedInu je dobroděj kde kdo. Ale – existuje tady léta skvělá organizace, která má označení Dobrodějky v názvu. Chceme ji vaší pozornosti doporučit. S důvěrou, že chápou, proč i my vydáváme dobro.dějky.